İyi Dedektör Nasıl Olur nasıl kullanılır - Altın Dedektörleri

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

İyi Dedektör Nasıl Olur nasıl kullanılır

İletişim > Bilgi & Paylaşım

En iyi dedektör diye bir durum söz konusu mudur?
Dedektörlerin çok çeşitli olduğunu belirtmiştik. Ayrıca arazi yapısı, arama şartları ve hedeflenen objelerin cinsi de farklıdır. Bu farklılıklara göre her dedektörün kendi içinde öne çıkan üstün yanları vardır. Her şeye rağmen "En iyi Dedektör" kavramı ihtiyaçlara göre belirlenmelidir. Buradaki en önemli nokta, doğru şartlar ve hedefler için amacınıza uygun dedektörü seçmektir.

Örneğin; bir define dedektörü ile yüksek mineralli bir arazide küçük cüruf altın aramak doğru değildir. Zaten Define Dedektörlerinin yapılış amacı yüzeydeki ufak metalleri görmekten ziyade derindeki büyük hedefleri algılamak ve bu şekilde yüzeydeki küçük metallerin yanıltıcı etkisi ile kullanıcıyı meşgul etmemektir.

Zira, “Define Dedektörü” büyük ve oldukça derin hedefleri gözetmeye yöneliktir. Üst düzey Define Dedektörleri boşluk ve metal etkilerini ayırt edebilir. Küçük objelere karşı daha az duyarlıdır. Define Dedektörleri ile amaçlanan çok daha büyük hedeflerdir ve dedektör ailesi içerisinde üst segment cihazlardır.

Oysa “Altın Dedektörü” küçücük metallere, en yoğun olarak da altın metaline karşı çok hassastır. Küçük objelere karşı en duyarlı olabilecek prensipte üretilmiştir. Define dedektörünün gözden kaçırabileceği tüm değerli ve altın metalleri tespit edebilir.

Diğer yandan “Tek Para ve Hobi” dedektörleri arazi durumuna göre yüzey ve orta derinliklere çok iyi sonuçlar vermekle birlikte, etrafa saçılmış madeni para, çeşitli metal objeleri (altın, gümüş, bakır) tespit etmede hızlı ve kararlıdırlar. Bazı modellerde topraktaki mineral yapıya uyum sağlaması için yüksek teknolojiler kullanılmış ve su geçirmez başlıklar (bobinler) ile de deniz, ırmak kenarı ve sahillerde kullanılabilir hale getirilmiştir. Bir çok kullanıcı tarafından beğeni ile kullanılmaktadır.

Bütün bunların ışığında Define Dedektörü, Altın Dedektörü ya da Hobi ve Tek Para Dedektörü arasında “en iyi” diye bir sonuca varmak imkânsızdır. Her birinin farklı bir hizmet amacı olması sebebi ile bu teknolojiler arasında üstünlük kurmaya çalışmak çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Hepsinin bir arada olamayacağı, aynı iş ve işlevleri görmeyeceği gerçeği bir yanda dururken net şekilde ifade etmek gerek ki; “En İyi Dedektör” diye bir durum söz konusu değildir.

Bununla birlikte aklımızda şöyle bir soru oluşabilir.
Aynı kategorilerde olan dedektörler arasında “en iyi” diye bir kavram var mıdır?
Açıklamak gerekir ise, buradaki en belirgin ayrımı son kullanıcı, yani dedektörü kullanacak kişi yapacaktır.

Bu durumda farklı amaçlar ile yapılmış dedektörlerin kendi aralarında mukayese yapılması doğru değildir.
Dedektör firmalarının ürettikleri dedektörlerde derinlik farkı, teknoloji farkı, stabilite, ergonomi, toplam ağırlık, fiyat, firma desteği, garanti güvencesi ve marka değeri öne çıkmaktadır. Bunlara istinaden tüketici kendi tercihlerinin doğrultusunda seçim yapacak ve isteklerinin doğrultusunda almış olduğu performansa bağlı olarak bunun kararını verecektir.

Unutmamak gerekir ki; deneyimli bir dedektörcünün elinde sıradan bir cihaz umulmadık sonuçlar verebilir. Aynı şekilde acemi bir dedektörcünün elinde en üst sınıf dedektör bile doğru sonuçlar veremeyebilir. Tüketicinin memnuniyet sınırlarını belirleyen parametrelerden biri de aslında kendi tecrübeleri ve dedektörünü daha iyi tanıması olacaktır.


Geri dönmek ve tüm dedektör makalelerini görmek için buraya tıklayınız...

 
Copyright 2015. İstanbul Dedektör Merkezi Define ve Altın Arama Dedektörleri
İçeriğe dön | Ana menüye dön