Definecilik Hakkında Bilgiler - Altın Dedektörleri

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Definecilik Hakkında Bilgiler

İletişim > Bilgi & Paylaşım

Definecilik
İnsanlar geçmişten bu yana kıymetli eşyalarını güvenli alanlara saklama ihtiyacı duymuştur. Günümüz mevcut teknolojilerinin bile bazı güvenlik zaafları olabilmektedir. İşte bu yüzden insanoğlu toprakaltını güvenli bir mekân olarak kabul etmiştir. Hiç kimsenin görmediği bilmediği alanlara eşyalarını saklayan insanlar daha sonra geri gelip eşyalarını buralardan çıkartmaktadırlar. Bu alanları hatırlamak amacıyla belirli iz ve işaretler bırakırlar. Çeşitli sebeplerle tekrar alınamayan bu eşyalar yıllar bazen yüzyıllar boyunca bulunduğu yerlerde kalırlar.

İşaretler veya çeşitli duyumları yorumlayan defineciler dedektörler yardımıyla bu alanları tespit edip gizlenmiş olan değerli eşyaları buralardan çıkartmaktadırlar. Definecilik tarihin en eski hobilerinden biri olmakla birlikte doğru yapılmasıyla elde edilebilecek gelir azımsanamayacak kadar büyük olabilmektedir.

Definecilik sadece gelir amaçlı yapılan bir faaliyet değildir. Aynı zamanda doğada olmayı seven, açık alanlardan hoşlanan kişiler, avcılar, kampçılar doğa yürüyüşü yapan trackingçiler tarafından da icra edilen bir doğal yaşam faaliyetidir.

Bir çok insan bulduğu nesnelerin maddi değerinden ziyade, bulunan obje aracılığı ile geçmişle manevi bir köprü oluşturma zevkini yaşarlar.
Bu kişiler için çoğu zaman, bulunan nesnenin maddi değerleri değil, nesnenin ne kadar eski olduğu ve kimler tarafından kullanıldığı, yani manevi değerleri önemlidir.
İnsanlar bulundukları bölgelere göre farklı dedektörlere ihtiyaç duyarak amatör ya da profesyonel olarak arayışlara girmiştir.

Buna göre bir genelleme yapmak gerekir ise, Türkiye’de özellikle tarihsel geçmişi bakımından zengin bir yeraltı mirası olması sebebi ile, dedektörcülerin bir çoğu “Define” dedektörleri ile arama yapmayı tercih etmektedirler. Aynı zamada ülkemizde “Tek Para” kategorisi de oldukça gelişmiştir. Avrupa’nın hemen her yerinde “Tek Para” kategorisinde dedektörcülük rağbet görmektedir.

Arap bölgelerinde Define,kategorisi yaygındır.
Afrika ülkelerinde çok yoğun olarak “Altın Dedektörü” kategorisinde cüruf aramaları yaygındır. Özellikle Afrika’da medeniyet kalıntılarından ziyade doğal altın bulunması dedektörcülerin bu yönde eğilim göstermesine sebep olmuştur.
Amerika kıtasının kuzeyinde “Tek Para” ve “Altın Cihazı” öne çıkmaktadır.
Kıtanın güneyinde ise eski ve gelişmiş medeniyetlerin varlığı, arama yapanları “Define” cihazlarına yönlendirmiştir.
Asya kıtasında hemen her tarz cihaz ile arama yapan dedektörcüler bilinmekle birlikte, Avustralya kıtasında yine “Altın ve Tek Para” dedektörleri öne çıkmaktadır.


Geri dönmek ve tüm dedektör makalelerini görmek için buraya tıklayınız...

 
Copyright 2015. İstanbul Dedektör Merkezi Define ve Altın Arama Dedektörleri
İçeriğe dön | Ana menüye dön